Ceresit CT 175 Tencuiala Decorativa Siliconico-Silicatica cu aspect de  scoarta de copac

Ceresit CT 175 Tencuiala Decorativa Siliconico-Silicatica cu aspect de scoarta de copac

981305384
Stoc disponibil
253,20 lei

(236,63 lei BUC)

cu TVA Produsele se expediează cu ajutorul firmelor de curierat pe întreg teritoriul României, de luni până vineri în intervalul orar 9-17 și sâmbătă în intervalul 9-14.

Ceresit CT 175 este o tencuială decorativă siliconico-silicatica cu aspect de scoarță de copac și granulație de 2 mm. Fiind o tencuială decorativă siliconico-silicatica, compoziția acesteia este formată din dispersie apoasă de silicat de potasiu și rașini siliconice cu materiale de umplutură bazate pe dolomite, marmură cu pigmenți, toate acestea contribuind la complexitatea aspectului final.

Căutare rapidă

Descriere

Ce este tencuiala decorativă?

Tencuiala decorativă reprezintă cea mai bună alegere pentru o arhitectură reușită. Poate fi utilizată la finisarea sistemelor de izolație termică sau ca strat final peste tencuiala de bază (ciment, var-ciment, tinci, beton, tencuieli termoizolatoare netezite cu tinci etc.)

Tencuiala decorativă este recomandată atât pentru interior, cât și pentru exterior. Aceasta mărește rezistența în timp a construcțiilor și asigură o aerisire corectă a pereților, prevenind apariția igrasiei.

Rolul tencuielii decorative este să asigure un aspect estetic plăcut suprafeței pe care alegi să o transformi.

Ceresit CT 175 Tencuiala Decorativa Siliconico-Silicatica cu aspect de scoarta de copac

Ceresit CT 175 este o tencuială decorativă siliconico-silicatica cu aspect de scoarță de copac și granulație de 2 mm. Fiind o tencuială decorativă siliconico-silicatica, compoziția acesteia este formată din dispersie apoasă de silicat de potasiu și rașini siliconice cu materiale de umplutură bazate pe dolomite, marmură cu pigmenți, toate acestea contribuind la complexitatea aspectului final.

La ce se folosește tencuiala decorativă Ceresit CT 175?

Tencuiala Ceresit CT 175, aspect de scoarță de copac, granulație de 2 mm, este utilizată pentru tencuieli cu strat subțire pe suprafețe din beton, tencuiala tradițională, suprafețe de gips și plăci aglomerate, plăci gips-carton etc.

Ceresit CT 175 este recomandată ca strat final de finisare a fațadei în cadrul sistemului de termoizolație pentru pereți exteriori Ceresit Ceretherm, ce folosește ca material termizolant plăci de polistiren expandat sau plăci de vată minerală.

Formula Bio Protect din Ceresit CT 175 oferă protecție eficientă împotriva contaminării biologice (mucegai, ciuperci, alge).

Caracteristici tencuială decorativă Ceresit CT 175

Acest tip de produs este:

  • produs în 211 culori
  • gata de utilizare
  • permeabil la vapori
  • hidrofob
  • rezistență mare la condițiile atmosferice
  • rezistență sporită la murdărie
  • rezistență sporită la razele ultraviolete

Cum se aplică tencuiala decorativă Ceresit CT 175?

Tencuiala Ceresit CT 175 se aplică într-un strat uniform, la grosimea granulelor, cu ajutorul unei gletiere ținute în poziție oblică.

În funcție de tipul de mișcare a gletierei: circulară, orizontală sau verticală, se pot obține caracteristicile structurii rezultate din granulația tencuielii. Nu stropiți tencuiala aplicată cu apă! Lucrați fără întrerupere pe o singură suprafață, folosind material cu aceeași consistență.

Dimensiuni 1000x500x80mm
Suprafata 3,00 m2
Ambalare Pachete infoliate de dimensiuni 50x50x100 cm cu un continut de 6 buc/0,24 m3
Destinatie Se utilizeaza ca material termoizolant pentru fatade ETICS si fatade ventilate.
Rezistenta la compresiune/medie standardizata la o deformare de 10% CS(10)80 ≥ 80kPa – performanta declarata conform SR EN 826/98.
Conductivitate termica λ Declarata λD 10oC 0,038W/mK; t=0oC 0,037W/mK conform SR EN 12667/02
Absorbtia de apa prin imersie totala WL(T) ≤ 3% conform SR EN 12087/99 si imersie partiala Wlp≤ 0,5 kg/m2
Stabilitate la temperatura ≤ 1% DS(70-)1
Clasa de reactie la foc Clasa E clasificare conform SREN 13163:2012A2:2016

Specificații tehnice

981305384

Recenzii produs (0)

Nu exista inca recenzii inregistrate

Despre Ceresit®

Henkel este astazi lider mondial, in Tehnologia Adezivilor.

O parte integranta a acestui sector este divizia de produse chimice pentru constructii. In completarea produselor din categoriile principale - adezivi pentru gresie si faianta, hidroizolatii, termoizolatii pentru locuinte; oferim si o gama variata de produse speciale si sisteme de solutii pentru a raspunde cerintelor industriei si ale specialistilor din constructii. In 1986 Henkel a achizitionat brandul Ceresit, lider in termo si hidroizolatii, la acea vreme.

Ceresit este brandul care are in spate peste 100 de ani de traditie. Aceasta se reflecta in produse inovative ce patrund si se dezvolta pe noi piete, fapt pentru care Ceresit este recunoscut la nivel international drept un brand de top. De peste 100 de ani, Ceresit este partenerul de incredere, indeplinind cerintele industriei de constructii si ale profesionistilor din toata lumea, stabilind totodata si cele mai inalte standarde in domeniu. Calitatea produselor Ceresit este verificata riguros, in stadiul de dezvoltare si productie, acest proces fiind optimizat in permanenta.

Oferind siguranta si calitate clientilor nostri, Ceresit este brandul preferat de meseriasi.

16 alte produse se regasesc in aceeasi categorie:

Product added to compare.